KULÜPLER YASASI ÇIKMALI

ÜLKEMİZDE  bir kişi profesyonel kulüp başkanıyım dediği zaman toplumda herkes tarafından  saygıyla karşılanır. Bu itibarlı makamda bulunmak için ciddi mücadeleler verildiğini de biliyoruz. Çünkü Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Toto Teşkilatı, Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği Vakfı’nın yapmış oldukları çalışmalar sonuncuda ciddi bütçelere ulaşan kulüplerimiz, herkesin iştahını kabartmakta. Bu mali güce sahip olmak için, inanılmaz mücadeleler verilmekte. Bugün verilen bu çabaların en büyük nedeni ise kulüplerin ciddi rakamlara ulaşan bütçelerini yönetmek. O güce sahip olarak toplum içerisinden itibardan geri kalmayarak istedikleri gibi yaşam sürmek. Nasıl olsa mevcut paranın nereye harcandığının hesabını soran yok. Geriye kalan nasıl kulüp başkanı olabilirim mücadelesi.

Geriye dönüp baktığınızda büyük vaatler verilerek, büyük hayallerle bu takımlara hizmet eden sporcular, teknik adamlar hepsinin geride yığınla alacakları kalmış, mağdur edilmişler. Taraftarlar perişan olmuş, şehir spora küsmüş. Sonrasında ”Neden  Dünya Kupası’na gidemedik, neden bizden yıldız çıkmaz, neden  futbol kalitemiz düşük” diye birbirimize sorar dururuz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda bekleyen Kulüpler Yasası’nın tamamlanarak acilen hayata geçirilmesi gerekmekte. Altyapıya önem veren Altınordu Spor Kulübü ve Gençlerbirliği gibi kulüplerin çoğalması için bu kulüplere daha çok destek verilerek örnek teşkil edilmesi sağlanmalı.  Maliye Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ciddi bir çalışma yapılarak, profesyonel futbolculuk, antrenörlük meslek haline dönüştürülmeli. Serbest meslek makbuzu ve gider makbuzuna tabi tutulmalı. Devletin dar gelirli memurundan almış olduğu ücreti, kaynağında vergilendiriyor isek, bu kadar büyük rakamların döndüğü futbol endüstrisindeki ücretleri de mutlaka kayıt altına almamız gerekir. Diğer önemli bir husus da, “Kulübün kasasına şu kadar para koydum, şu kadar alacağım var” diyen kulüp kulüp başkanlarına da nasıl bu kaynağı yarattıklarını, hangi amaçlar için kulübe verdiklerini kayıt altına almak gerekir. Alınan tedbirlerle birlikte, bu sektörden gelecek olan vergilerle yüzlerce spor tesisi, sporun gelişmesi için yeni projeler yapma imkanına sahip oluruz. Teknik adamından malzemecisine kadar herkes, hak etmiş olduğu parayı kuruluna kadar alma hakkına sahip olacak, hiç kimsenin kimseye hakkı geçmemiş olacaktır. Türk futbolunda örnek alabileceğimiz Şenol Güneş’in bir sözü ile yazımı bitirmek istiyorum. Güneş, “Futbolu eskiden fakirler oynar, zenginler izlerdi. Şimdi zenginler oynuyor, fakirler izliyor” der. Unutulmamalı ki, futbol endüstrisinde milyon Eurolarla oynayanlar bu imkanları, fakir ama takımına yürekten bağlı taraftarlara borçludurlar.

 

 

 

 

2 Yorum

  1. Çok değerli görüş ve önerilerinizin bir gün mutlaka dikkate alınacağı ve uygulanacağı ümidiyle, kaleminize sağlık…

  2. Bir türlü çıkarılmayan Spor kulüpler yasası çok önemli. Mutlaka çıkmalı. Sn. Başkanımız Kandazoğluna yenıden dile getirdiği için teşekkür ederiz.

Bir yorumda sen yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir