BİRLİK OLALIM

BAŞKENT, günün ilk ışıkları ile birlikte büyük bir heyecanla başlayan mesaisine gün içerisinde yüksek temposuyla devam eden bir kenttir. 5 milyonluk nüfusuyla her gün, her an sürekli bir değişim ve gelişim gösteren, yeniliğe aç bir şehirdir Ankara. Cumhuriyetin başkenti olan bu şehrin, genciyle yaşlısıyla büyük bir potansiyele sahip olduğunuz hepimiz biliyoruz. Sosyal, kültürel, ekonomi ve altyapı yatırımlarından daha çok vakıf olduğum diğer bir ana başlık spor hakkında kamuoyunun dikkatini çekilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Başkentimizde sporun nasıl gelişebileceğini, bu gelişim ile birlikte hangi kazanımları elde edeceğimizi defalarca dile getirmeye gayret ettim. Benim gibi başkent sevdalısı olan birçok gazeteci meslektaşlarımız bu konuları gündeme taşıdılar. Neyin nasıl yapılacağı o kadar basit ki, spora sağlanan destekle birlikte  Avrupa ülkelerinin birçok başkentinde bunun sonuçlarını görebiliriz. Örnek verecek olursak Berlin, Paris, Roma, Madrid gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin başkentlerinin sporun kattıklarıyla birlikte neler kazandıkları ortada. Özellikle bu kazanımları uluslararası ölçekte almaya devam ediyorlar. Son günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek’in Ankara’nın sportif anlamda da  başkent  olması yönünde yapmış olduğu açıklamaların, ardından Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’ın amatör spor camiasına sahip çıkması çok sevindirici gelişmeler. Bakanımızın, 19 Mayıs Stadyumu’nun yıkılarak kompleks içerisinde yeni stadyumla birlikte amatör sporun gelişmesi için yeni modern tesislerin inşa edileceğinin bilgisini vermesi hepimizi mutlu etti. Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç’a  ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, bu projeler  söylemde kalmayarak hayata geçilerek hep birlikte Başkent Ankara’ya yakışır tesislere sahip olacağız.

Birkaç kez örnek olması yönünde paylaştığım tarihimizdeki  bir hadiseyi sizlerle paylaşmak isterim. Devlet yöneticilerinin toplanarak görüş alışverişinde bulunulduğu Kurultay açılınca, eline bir ok alan Tuğrul Bey, bunu büyük kardeşi Çağrı Bey’e vererek, kırmasını ister. Çağrı Bey  bu üç oku güçlükle de olsa kırar. Tuğrul Bey’in ok sayısını dörde çıkarmasıyla bu kez tüm gücünü kullanan Çağrı Bey yine de okları kıramaz. Tuğrul Bey, Selçuklu ailesi için birlik ve beraberliğin şart ve kaçınılmaz olduğunu anlatmak için yaptığı bu hareketten sonra, “Birlik halinde kalmadığımız takdirde, tek ok gibi kolaylıkla yenilebiliriz. Selçuklu ailesinin birleşik oklar gibi birlik içinde kalmaları halinde hiç kimse bizi yenemeyecektir. Bu şekilde cihanı fethedebiliriz” der.

İster dünyayı fethetmek isteyin, ister daha basit bir hedef belirleyin birlik içerisinde olmadığınız müddetçe hedefe ulaşmanız çok güç olur. Bizim Tuğrul ve Çağrı Beyleri beklememize gerek yok. Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek, Ankara Valisi Ercan Topaca, Milletvekillerimiz , İlçe Belediye Başkanlarımız, tüm sivil toplum kuruluşları ve iş adamlarımızla birlik içerisinde bu gücü harekete geçirdiğimiz takdirde neler kazanacaklarımız ortadadır.

İlk yorum senden gelsin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir